Novinky a aktuality

Fastrac od JCB - nejrychlejší traktor na světě

11.12.2019

Traktor Fastrac od JCB svou rychlostí 135,191 mph (přibližně 217 km/h) překonal rekord a stal se nejrychlejším traktorem na světě.

Fastrac - navržený a zkonstruovaný týmem mladých inženýrů ve Staffordshire - si zajistil titul na letišti Elvington v Yorku, kde za jeho volant usedl motocyklový závodník a mechanik nákladních automobilů Guy Martin. Tento počin byl oficiálně potvrzen Guinnessovou knihou rekordů, která společnosti několik minut po dosažení úspěchu udělila speciální zarámovaný certifikát.

Úžasný příběh o vývoji traktoru a jeho cestě za rekordem mohli diváci sledovat 17. listopadu na stanici Channel 4 v televizním dokumentu s názvem „The World’s Fastest Tractor“ neboli „Nejrychlejší traktor na světě“.

 FASTRAC ONE

Úspěch přichází poté, co společnost JCB v červnu v Elvingtonu zapsala do Guinnessovy knihy rekordů svůj první světový rekord za nejrychlejší traktor. Jmenoval se Fastrac One, dosahoval rychlosti 103,6 mph (přibližně 166 km/h) a řídil jej Guy Martin.

 FASTRAC TWO

JCB se poté pustila do realizace ambiciózního plánu překonat svůj vlastní rekord a vyvinula Fastrac Two – který byl o 10 % lehčí a ještě aerodynamičtější než jeho menší bratr.  Fastrac Two dosáhl v Elvingtonu na své cestě za rekordním průměrem 135,191 mph (přibližně 217 km/h) maximální rychlosti 153,771 mph (přibližně 246 km/h).

Guy Martin řekl: „Byl to obrovský závazek a já jsem byl jen velmi malé ozubené kolečko ve stroji. Moci se toho účastnit pro mě bylo skutečnou poctou, takže mnohokrát děkuji společnosti JCB a jejímu technickému týmu, který tento traktor přivedl k dokonalosti. Jen se na to podívejte, oni to dokázali. Traktor je skvělý a přitom pořád plní svou hlavní funkci - mohl by rovnou odjet na nejbližší pole.“

Tým konstruktérů JCB v posledních měsících pracuje na projektu dalšího vývoje traktoru a dnes předseda JCB Lord Bamford ocenil jeho „úžasný úspěch“
Řekl: „Když jsme s traktorem Fastrac v létě dosáhli rychlosti 103,6 mph (přibližně 166 km/h), byl jsem přesvědčen, že můžeme jet ještě rychleji, a tým JCB se této výzvě postavil čelem a nastavil tento nový rekord. Je to úžasný úspěch zajištěný týmem mladých a nadšených konstruktérů. Všichni zúčastnění by měli být velmi hrdí na roli, kterou při předvedení britského strojírenství v tom nejlepším světle sehráli.“

Rekordnímu pokusu přihlíželi představitelé Guinnessovy knihy rekordů, kteří potvrdili, že traktor Fastrac od JCB ve stanoveném čase zajel dvě kola, v obou směrech sledován rychlostním radarem umístěným ve vzdálenosti 1 kilometr od startu, a nastavil tak rekord 135,191 mph (přibližně 217 km/h). Dostat na letiště v Elvingtonu během pouhých několika měsíců Fastrac Two byl těžký úkol, ale tým mladých konstruktérů si s ním hravě poradil.

Vedoucí pro inovace a růst ve společnosti JCB, Tim Burnhope, řekl: „Fastrac One nám opravdu dokázal, že neexistují hranice toho, čeho může mladý a dynamický technický tým dosáhnout. Posunuli jsme tedy hranice a nápady ještě dál a podívali se na všechny aspekty projektu, abychom našli řešení a provedli vylepšení. Mezi největší výzvy patří aerodynamika, snížení hmotnosti a zlepšení výkonnosti – dostat pětitunový traktor bezpečně do rychlosti 150 mph (přibližně 241 km/h) a zase jej zastavit není snadný úkol, ale jsme všichni velmi hrdí na to, že jsme těchto cílů nejen dosáhli, ale rovnou jsme je překonali.“

S cílem dosáhnout rychlosti 150 mph (přibližně 241 km/h) a za pomoci klíčových průmyslových partnerů vyvinul konstrukční tým JCB traktor schopný vytvořit nový světový rekord za nejrychlejší traktor (upravený). Guy Martin je nesporně hrdý na to, že mohl usednout za jeho volant.

Myšlenkou Lorda Bamforda bylo vyvinout traktor, který by dosahoval vysoké rychlosti na silnici a zároveň dokázal pracovat v terénu, a dosažený světový rekord v rychlosti přišel po 28 letech od okamžiku, kdy první model sjel z výrobní linky.  Společnost JCB není v oblasti rychlostních rekordů žádným nováčkem. V roce 2006 její vozidlo Dieselmax streamliner nastavilo nový rychlostní rekord pro dieselová vozidla, kdy s použitím dvou motorů JCB Dieselmax na amerických Solných pláních Bonneville dosáhlo rychlosti 350,092 mph (přibližně 563 km/h). Tento rekord se drží dodnes.

Tým se nespokojil s pouhým zvýšením rychlosti oproti předchozímu rekordu 103,6 mph (přibližně 166 km/h) dosaženému s traktorem Fastrac One, ale využil všech svých poznatků a pustil se do vývoje extrémnějšího stroje, který by, pokud jde o rychlostní rekordy traktorů, nastavil jasné hranice.

Tim Burnhope řekl: „Fastrac One jsme použili jako zkušební model, což nám umožnilo se poměrně rychle posunout vpřed a zkonstruovat lehčí a aerodynamičtější traktor, který by mohl nastavit nesporný světový rekord.“

Fastrac Two si zachoval stejné konstrukční principy a provedení, ale s hmotností méně než pět tun byl o 10 % lehčí než jeho předchůdce. Materiál kapoty traktoru se změnil z oceli na hliník; jiný než konstrukční materiál byl z podvozku odstraněn a do konstrukce podvozku byly začleněny úchyty kabiny.

Svou roli sehrála i optimalizovaná karoserie; aerodynamickou analýzu a vývoj realizoval Rob Smedley, bývalý vedoucí pro výkonnost vozidel ve společnosti Williams, a společnost Williams Advanced Engineering využila výpočetní dynamiku kapalin (CFD), aby Fastrac Two mohl oproti Fastrac One dosáhnout 10% snížení odporu.

To vedlo k vývoji nových deflektorů vzduchu v kabině, nového zadního krytu, přepracovaných mřížek chladiče, nových bočních panelů, předního nárazníku a střechy kabiny, což traktoru na jeho cestě za novým světovým rekordem pomohlo s aerodynamikou.

Byla zapotřebí další dávka energie a zvláštní pozornost byla věnována také 7,2litrovému šestiválcovému motoru JCB Dieselmax vyráběnému ve společnosti JCB Power Systems v Derbyshire. Ve spolupráci s odborníkem na motory, firmou Ricardo, bylo do nového, většího turbodmychadla doplněno vstřikování vody a chlazení plnicího vzduchu přes nádrže s ledem, což snížilo vstupní teplotu o 50°C.

Opět byl použit elektricky poháněný systém přeplňovače, zatímco vylepšené výfukové potrubí přispělo ke zlepšení proudění. Využití sofistikovaného systému proti zpožďování také zajistilo, aby větší turbodmychadlo při změně rychlostního stupně vyvíjelo svůj maximální plnicí tlak. Výsledkem zlepšení výkonnosti byl maximální výkon 1 016 koní při 3 150 ot/min a více než 2 500 Nm točivého momentu.

Navzdory tomu, že traktor vyvíjel výkon 1 016 koní, dosáhl spotřeby více než 5 mpg a potřeboval ke svým rychlým jízdám pouze malou 20litrovou palivovou nádrž. A přestože dokáže jet na rostlinný olej, byla použita speciální formulace vysoce výkonné závodní nafty.

Hnací ústrojí Fastrac Two bylo také aktualizováno, aby se s výzvou vypořádalo. Pro zlepšení řízení točivého momentu a pro plynulejší řazení u šestistupňové manuální převodovky byla vyvinuta mokrá spojka s více deskami. Vzduchové řazení redukuje zátěž pro řadicí páku a podporuje rychlé řazení mezi stupni, což traktoru Fastrac umožňuje dosahovat rekordních rychlostí. Rovněž byly vylepšeny hnací funkce traktoru.

Tim Burnhope řekl: „Pořád se nám v rekordním traktoru podařilo použít více než 50 % standardních dílů Fastrac, i když pneumatiky představovaly úplně jinou výzvu. Při výšce 1,3 m a hmotnosti 80 kg a obvykle pro rychlost 40 mph (přibližně 64 km/h) bylo třeba vykonat spoustu práce, abychom při vysokých rychlostech zabránili jejich zahřívání.

Úpravy designu pneumatik BKT zajišťovaly vysokorychlostní schopnosti a opakované zkoušky potvrdily schopnost pneumatik Ridemax zvládnout mnohem vyšší cílové rychlosti vyžadované pro pokus o světový rekord. Pneumatiky byly také vybaveny senzory, které monitorují teplo a vibrace v reálném čase.“

Rekordní traktor Fastrac však také musíme umět zastavit, a vzhledem k délce dráhy v Elvingtonu 3 094 m (10 151 stop) a požadavku projet za 1 kilometr kolem rychlostního radaru k určení průměrné rychlosti musely být splněny i požadavky na brzdění.

Tim Burnhope řekl: „Pokrokový systém pneumatického / hydraulického brzdění u traktoru Fastrac byl vybaven různými brzdovými destičkami a kotouči, ale stále využíval i standardní třmeny.

„V této verzi jsme také přidali padák jako další úroveň bezpečnosti. Naštěstí jsme ho použít nemuseli, protože všechny naše technické výpočty znamenaly, že Guy Martin mohl po každém kole traktor z velké rychlosti pohodlně zastavit,“ poznamenal.

GRATULUJEME JCB!!!

Vyplňte náš kontaktní formulář
V pořádku odesláno
Rádi vám zavoláme zpět
V pořádku odesláno
Zavolejte nám